Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

Data publikacji: 2022-03-25, Data modyfikacji: 2022-03-25
A A AWydrukDrukuj  
 
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

W dniu 24 marca 2022 roku obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

W ramach programu „Zawołani po imieniu” Instytut Pileckiego wydobywa z niepamięci historie Polaków, którzy za ratowanie Żydów od Zagłady zapłacili życiem własnym i swoich najbliższych. W naszym mieście upamiętniliśmy Jadwigę Długoborską i Lucynę Radziejowską. Tablice pamiątkowe znajdują się przed SP1 Ostrów Maz: tam podczas obchodów zostały złożone kwiaty przez Burmistrza Jerzy Bauer i dyrektora Muzeum Dom Rodziny Pileckich Karola Madaja, delegacje Powiatu Ostrowskiego oraz delegacje lokalnych szkół.

Dodatkowo przez uczniów obok obelisków zostały złożone kamyki upamiętniające zabitych Żydów. Na obchodach obecna była także 29 DH „Pogodni”. Podczas panelu edukacyjnego „Polacy ratujący Żydów. Odkrywamy historie” który poprowadziła Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, można było posłuchać o tym kto ratował, kto zagrażał bezpieczeństwu i kogo trzeba było ratować.

Po panelu edukacyjnym burmistrz Jerzy Bauer zaapelował o udostępnienie archiwum jakim dysponujemy w domach, bo być może dla historyków badających historię naszego miasta i okolic będzie one świadectwem obecności ludności żydowskiej w naszym regionie; zbiory wzbogaciłyby z pewnością zasoby Muzeum Dom Rodziny Pileckich, a także Dział Regionaliów w Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej.

Historycy z MDRP poruszyli takie tematy jak: społeczność żydowska Ostrowi Mazowieckiej, życie mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej w czasie II wojny światowej i polityka okupanta - co odkrywamy badając archiwum dr. Mieczysława Bartniczaka. Historie Polaków ratujących Żydów w okolicach Ostrowi Mazowieckiej.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez MDRP, Miasto Ostrów Mazowiecką oraz Szkołę Podstawową nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej

, Źródło artykułu: Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    ostrowskki mazowieckie

    Powiat ostrowski - powiat, którego siedzibą jest miasto Ostrów Mazowiecka, znajdujące się w województwie mazowieckim, a dokładnie w jego północno-wschodniej części. Należą do niego gminy: Ostrów Mazowiecka, Brok, Andrzejewo, Boguty-Pianki, Małkinia Górna, Nur, Ostrów Mazowiecka, Stary Lubotyń, Szulborze Wielkie, Wąsewo, Zaręby Kościelne.

    W ciepły wiosenny lub letni dzień koniecznie trzeba wybrać się na trasę rowerową im. prof. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego. Trasa liczy 13 km i obejmuje sosnowe bory, co zapewnia malownicze widoki. Miejsca postojowe wzdłuż trasy na pewno pozwolą zregenerować nadszarpnięte siły. Gdy je odzyskamy, z pewnością dotrzemy do końca, tak czekają na nas ruiny Zamku Biskupów Płockich w Broku i brokowska plaża. Dla wytrwalszych rowerzystów istnieje druga 33 kilometrowa trasa przebiegająca przez tereny gminy Ostrów Mazowiecka.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola