Belka
Niedziela, 27 Kwietnia 2025   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Świeczka: „mała czarna” wśród dodatków

Data publikacji: 2018-10-23, Data modyfikacji: 2018-10-25
A A AWydrukDrukuj  
 
Świeczka: „mała czarna” wśród dodatków

Synonimem małej czarnej jest uniwersalność – będzie odpowiednia zarówno na uroczystą kolację, jak i do pracy albo na niezobowiązujące wyjście z przyjaciółmi. Podobnie jest ze świeczkami – będą pasowały do każdego wnętrza, a czasami i na zewnątrz. Stworzą niezwykły klimat, oświetlą to, co trzeba, niekiedy nawet ogrzeją. Świece w połączeniu z kilkoma dodatkami to źródło prostych przyjemności, których tak bardzo nam potrzeba zwłaszcza jesienią, gdy za oknem szaro-buro i ponuro…

Aż do XIX wieku i upowszechnienia się elektryczności były koniecznością. Dzisiaj ciężko o mieszkanie, w którym nie ma prądu, a mimo to świeczki cieszą się niesłabnącą (a może nawet jeszcze większą) popularnością. Dlaczego? Nadal mało kto potrafi się oprzeć urokowi migotliwego, ciepłego blasku ognia, zwłaszcza w ponure i chłodne jesienne wieczory. Świeczki czasami stanowią substytut upragnionego kominka, na który nie każdy może sobie pozwolić, a (w domach „kominkowców”) bywają także jego dopełnieniem.

– Zamknijmy oczy i wyobraźmy sobie idealny jesienny wieczór – sądzę, że w myślach wielu pojawia się wtedy ciepło ognia, który nastrojowo oświetla nasze cztery kąty, wygodny strój, kubek ulubionego napoju i wciągająca książką albo serial. Dlaczego tego nie urzeczywistnić? – podpowiada ekspertka KiK i dodaje: – Aktualnie na rynku mamy ogromny wybór świeczek i lampionów. Są w różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu odnajdą się w klasycznych wnętrzach, ale i w tych nowoczesnych aranżacjach.

No dobrze, skoro wybór jest tak ogromny, które będą najlepsze i jak je zaaranżować, by stworzyć przytulny i domowy, a nie przywodzący na myśl obrzędy sakralne, uroczysty klimat? Skoro mamy jesień, zainspirujmy się jej barwami – żółć, nasycona czerwień i złoto będą wspaniale ze sobą współgrać, a ciepły blask ognia podkreśli ich kolor. By uniknąć niepożądanego charakteru takiej aranżacji warto pamiętać o dwóch zasadach. Pierwsza to taka, by zestawiać ze sobą świece o różnych rozmiarach i kształtach, a druga, by dodać do nich kilka elementów dekoracyjnych. Dobrze ograniczyć się do dwóch, trzech kształtów czy rodzajów świec – na przykład tradycyjnych, w formie walca i takich o kształcie gwiazdek lub w szklanych świecznikach.

A ozdoby? – Pierwsze skrzypce mają grać świece i ich nastrojowe światło. Można je jednak uzupełnić o kilka elementów, które sprawią, że cała kompozycja nabierze bardziej przytulnego i ciekawszego charakteru – podkreśla specjalistka i dodaje: – W roli dekoracji świetnie sprawdzą się dodatki z naturalnych materiałów, zwłaszcza drewna. To mogą być gotowe ozdoby, takie jak proste i subtelne gwiazdy z cienkich listewek, ale także skarby, które możemy znaleźć nie w sklepie, a w lesie czy na własnym podwórku. To na przykład szyszki w różnych kształtach i rozmiarach, które wystarczy swobodnie poukładać pomiędzy świecami. A dla odważniejszych czy tych dysponujących większą ilością miejsca – niewielkie pieńki w roli świeczników – mówi stylistka KiK.

Efektowne, ale proste. A skoro planujemy spędzić leniwy wieczór w domu, właśnie o to chodzi, by niewielkim nakładem pracy (i kosztów) wyczarować klimatyczny kąt, w którym poczujemy się niczym w najbardziej przytulnym, ciepłym i bezpiecznym miejscu na całym świecie…

KiK Textil , Autor zdjęć: fot. KiK
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    ostrowskki mazowieckie

    Powiat ostrowski - powiat, którego siedzibą jest miasto Ostrów Mazowiecka, znajdujące się w województwie mazowieckim, a dokładnie w jego północno-wschodniej części. Należą do niego gminy: Ostrów Mazowiecka, Brok, Andrzejewo, Boguty-Pianki, Małkinia Górna, Nur, Ostrów Mazowiecka, Stary Lubotyń, Szulborze Wielkie, Wąsewo, Zaręby Kościelne.

    W ciepły wiosenny lub letni dzień koniecznie trzeba wybrać się na trasę rowerową im. prof. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego. Trasa liczy 13 km i obejmuje sosnowe bory, co zapewnia malownicze widoki. Miejsca postojowe wzdłuż trasy na pewno pozwolą zregenerować nadszarpnięte siły. Gdy je odzyskamy, z pewnością dotrzemy do końca, tak czekają na nas ruiny Zamku Biskupów Płockich w Broku i brokowska plaża. Dla wytrwalszych rowerzystów istnieje druga 33 kilometrowa trasa przebiegająca przez tereny gminy Ostrów Mazowiecka.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola